Pohybové potíže u koček

Pohybové potíže u koček

Jednou z příčin je rychlejší opotřebování kloubní chrupavky než její obnova. Když se chrupavka opotřebuje, kloub se stane bolestivým, což způsobuje těžkosti při pohybu.

Příznaky pohybových obtíží
Prvním příznakem onemocnění kloubů vaší kočky je změna jejího životního stylu – nechuť ke skákání nahoru nebo naopak seskakování z výšek, zvýšená spavost, těžkosti při chůzi do a ze schodů, problémy s chozením do kalící misky, pokles zájmu o péči o srst.

Co je důvodem kloubních problémů u koček?

  • Věk
    Třebaže se s kloubními problémy můžeme setkat i u mladých koček, jsou podstatně častější u starších zvířat. U nich totiž probíhají změny na kloubní chrupavce související s věkem.
  • Plemeno a genetika
    Některé plemena koček mají vyšší pravděpodobnost výskytu kloubních potíží vzhledem k predispozici k jejich nedokonalému defektnímu vývinu, tzv. dysplazie. Například Perská kočka, Siamská a Himalaiská kočka jsou predisponovány k rozvoji dysplazie.
  • Nadváha
    Kočky s nadváhou a obézní kočky mohou mít častější potíže, protože na klouby je kladena větší zátěž.
  • Nehody a traumata
    Kočky jsou velice hbitá a agilní zvířata, která ráda šplhají nebo skáčou. Se zvyšujícím se věkem kočky se zátěž kladená na klouby odrazí v opotřebování kloubních chrupavek. Další příčinou může být autoúraz nebo jiné pohybové trauma.
  • Ostatní faktory
    Dalšími faktory přispívajícími k nemocím kloubů u koček jsou záněty a infekce kloubu a kostní zlomeniny zasahující do kloubní štěrbiny.

Doporučení
V některých případech pohybových problémů může veterinární lékař předepsat vhodné léky. V současnosti jsou však na trhu dostupné speciální diety pro zvířata s nemocnými klouby, které ve svém složení obsahují látky pomáhající ve výživě a ochraně kloubních chrupavek. Tyto diety jsou k dostání u vašeho veterinárního lékaře.

 

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

 

Tento článek připravila veterinární klinika VETHOPE  www.vethope.cz

Vethope s.r.o.
Rozvodova 350/16, Praha 4

Otevírací doba: 
PO-PÁ: 8:00 - 20:00
SO: 9:00 - 14:00
Ne: 14:00 - 19:00

Tel.: 212 246 809
info@vethope.cz

 

 

 

 

 

Doporučené přípravky pro podporu pohybového ústrojí

ScreenMaster-22-10-18-09-14-49

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.