Selhávání ledvin koček

Selhávání ledvin koček

U koček jsou jedním z nejčastěji postihovaných orgánů ledviny. Přečtěte si více o selhávání ledvin u kočičích seniorů předtím, než navštívíte veterináře.

V minulosti byly kočky pouštní zvířata, a tak jejich ledviny jsou schopny šetřit vodu v organizmu. Špatný chrup a artritida koček žijících v divočině zapříčinily jejich úmrtí mnohem dříve, než došlo k opotřebování jejich ledvin. 

S vývojem vědy a vzestupem kvality života a kvality domácí péče a krmení se naše domácí kočky dožívají stále déle. Ledviny jsou tak mezi prvními orgány, u kterých dochází vyčerpání.
Jedním z prvních příznaků selhávání ledvin je nadměrná žízeň kočky. Pokud zaznamenáte, že vaše kočka pije vodu z neobvyklých míst, resp. pije více než normálně, ihned vyhledejte pomoc veterinárního lékaře.
Vás veterinární lékař pravděpodobně vyšetří krev vašeho zvířete a bude potřebovat také čerstvý vzorek moče (ideálně do dvou hodin po odběru).
Někdy může být těžké poznat, jestli vaše kočka pije více. Jedná se o případy, kdy chovatel vlastní více koček nebo je zvíře chováno venku. V těchto případech nemusíte zaznamenat nadměrnou žízeň vašeho zvířete. Proto sledujte i případnou letargii, nechutenství, vyhublost nebo zvracení zvířete.
Selhávající ledviny mohou být léčeny speciálními léky, které brzdí další poškozování buněk ledvin a udržují zbývající buňky životaschopné. Vaše kočka by také měla dostávat speciální dietu s nízkým obsahem bílkovin pro menší zatěžování ledvin.

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

 

Tento článek připravila veterinární klinika VETHOPE  www.vethope.cz

Vethope s.r.o.
Rozvodova 350/16, Praha 4

Otevírací doba: 
PO-PÁ: 8:00 - 20:00
SO: 9:00 - 14:00
Ne: 14:00 - 19:00

Tel.: 212 246 809
info@vethope.cz

 

 

 

 

 

Doporučené přípravky pro podporu ledvin

ScreenMaster-22-10-18-09-21-39_1

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.