Co je to akutní pankreatitida? Co ji způsobuje a jaké jsou její příznaky? Přečtěte si více o diagnóze a léčbě zánětu slinivky u malých domácích zvířat.
Co je pankreatitida?
Pankreas (slinivka břišní) je duálně funkční žláza, která je součástí endokrinního i trávícího systému. Nachází v přední části břicha. Leží těsně pod žaludkem a přímo vedle horní části tenkého střeva, tzv. dvanácterníku.
Pankreas má dvě důležité funkce:
Hlavní hormonální nebo endokrinní funkce pankreatu je zodpovědná za regulaci krevního cukru tím, že produkuje důležité hormony, jako je například inzulin.
Druhá funkce zahrnuje produkci trávicích enzymů, které jsou nezbytné pro trávení potravin. Tyto enzymy jsou normálně neaktivní v pankreatu, dokud nejsou potřeba během jídla. Při jídle se enzymy uvolňují do kanálků, které je vyplavují do tenkého střeva. Tam se aktivují do silných chemikálií, které rozkládají potravu na menší částice, což umožňuje jejich prostup přes střevní stěnu a dál krevního oběhu.
Akutní zánět slinivky, tzv. akutní pankreatitida nastane, pokud dojde k narušení toku enzymů ze slinivky do střeva a tyto jsou vypuzené mimo pankreas a do oblasti břicha. Následně trávicí enzymy slinivky začnou štěpit tuk a bílkoviny ostatních orgánů, jako i vlastní tkáň slinivky. Tělo zvířete začne doslova trávit samo sebe.
Při včasné diagnostice onemocnění lze slinivku vyléčit bez trvalých komplikací. Při podcenění závažnosti stavu však může dojít k těžkému poškození vnitřních orgánů zvířete.
Co způsobuje pankreatitidu?
Obezita a požívání tučných jídel jsou dva hlavní predispoziční faktory u psa. Dalšími příčinami u psů a koček mohou být tupý úraz břicha, některé léky nebo metabolické onemocnění. V mnoha případech je příčina uvedena jako neznámá (idiopatická) kvůli nepřítomnosti jakýchkoliv známých predispozičních podmínek.
Jaké jsou příznaky pankreatitidy?
Psi vykazují náhlý nástup některých z následujících příznaků:
- Zvracení (zvratky jsou často obarvené dožluta z důvodu obsahu žluče)
- Lehká až těžká bolestivost břicha (zvýrazní se zejména po příjmu potravy)
- Úplná ztráta chuti k jídlu
- Různé stupně mentální deprese v závislosti na závažnosti stavu
- Průjem, řídká stolice
- Deprese
- Horečka
- Dehydratace
- Ztížené dýchání
Kočky mohou vykazovat podobné znaky. Většinou jsou tyto projevy mnohem slabší, a tak se objevují především následující příznaky:
- Ztráta hmotnosti
- Mentální deprese
- Ztráta chuti k jídlu
- Nezájem, deprese, vyhledávání tmavých koutů
- Zvracení se může nebo nemusí vyskytovat
V těžší formě může akutní pankreatitida způsobit úplný kolaps zvířete kvůli výraznému poklesu krevního tlaku. Ten může způsobit nežádoucí účinky na jiné orgány v těle včetně srdce, jater, ledvin a cév.
Jak lze zánět slinivky diagnostikovat?
Diagnostika pankreatitidy není jednoduchá. Příznaky mohou být podobné jinými onemocněním. Diagnóza je obvykle pokusná a vychází z výsledků několika diagnostických vyšetření. Diagnóza pankreatitidy se proto skládá ze součtu všech provedených vyšetření.
Mezi nejdůležitější vyšetření patří:
- Rentgenové vyšetření dutiny břišní pro vyloučení úrazu v oblasti slinivky
- Sonografické vyšetření dutiny břišní pro vyloučení nádorového onemocnění, žlučníkových kamenů, zánětu střeva/slinivky, nahromadění volné tekutiny v dutině břišní
- Kompletní krevní obraz
- Biochemické vyšetření krve – zejména pankreatické a jaterní enzymy, ledvinné parametry
Navzdory dostupnosti mnoha diagnostických testů, diagnóza pankreatitidy někdy vyžaduje chirurgické provedení biopsie slinivky.
Jaká probíhá léčba pankreatitidy?
Léčba pankreatitidy by měla začít co nejdříve: Nejvážněji nemocní pacienti jsou hospitalizováni. Je jim zaveden intravenózní katétr pro podávání tekutin k obnově normálního krevního tlaku.
Mezi další léky, které mohou být indikovány, patří antibiotika, léky proti zvracení, proti vředům zažívacího traktu a speciální léky, které pomáhají obnovit normální funkci střev. Při rozvoji cukrovky je podáván také inzulin.
V některých případech může pacientovi s pankreatitidou prospět chirurgický zákrok. Ten umožní odstranit nezdravou tkáň nebo nahromaděný hnis ve slinivce.
Po propuštění pacienta z veterinární kliniky zahrnuje jeho následná domácí péče většinou perorální podávání antibiotik. Pokud se jedná o psa s pankreatitidou, doporučujeme provést změny v jídelníčku zvířete. Základem je dieta s nízkým obsahem tuku (ideálně k tomu určené komerční diety doporučené veterinárním lékařem). Denní dávku krmiva doporučujeme rozdělit na 3-4 malé porce a podávat v průběhu celého dne. Nízký obsah tuku snižuje zatížení slinivky zvířete. To může vést k vyloučení opakovaných epizod akutní pankreatitidy, tzv. relapsů. Pokud mělo zvíře před onemocněním nadváhu, snížení kalorií v těchto speciálních dietách mu jen prospěje. Pokud naopak obezita nebyla problémem, pak bude nutná úprava celkového příjmu kalorií, aby se zabránilo nežádoucímu úbytku hmotnosti zvířete.
V některých případech může po akutním zánětu slinivky dojít k:
- Diabetes mellitus (cukrovka)
- Exokrinní nedostatečnost pankreatu (EPI)
- Opakovaná pankreatitida, zejména při nedodržení doporučení veterinárního lékaře
Diabetes je obvykle dobře zvládnutelný injekčním inzulinem a vhodnou dietou.
Exokrinní nedostatečnost pankreatu (EPI) se dlouhodobě léčí pankreatickými enzymy, které se přidávají do potravy zvířete pro jeho správné trávení.
Hrozba opakované pankreatitidy může představovat stejnou hrozbu jako původní onemocnění. To je důvod, proč je bezpodmínečně nutné, aby pacient nedostával žádné tučné pokrmy po zbytek jeho života.
Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.
Tento článek připravila veterinární klinika VETHOPE www.vethope.cz
Vethope s.r.o.
Rozvodova 350/16, Praha 4
Otevírací doba:
PO-PÁ: 8:00 - 20:00
SO: 9:00 - 14:00
Ne: 14:00 - 19:00
Tel.: 212 246 809
info@vethope.cz
Doporučené přípravky pro podporu funkce slinivky břišní